PROJEKT FOTOGRAFICZNY

W ostatnich miesiącach projekt fotograficzny gonił projekt, przez co nieco zaniedbaliśmy WardaKaszuba. Musieliśmy chwilę się zastanowić nad przeznaczeniem tej strony, formatem i treściami.  Nie chcemy, by było to kolejne miejsce wypełnione wyłącznie recenzjami. O sprzęcie pisze się fajnie, ale to naprawdę margines. Po za tym – czasem ciężko jest aktualizować na bieżąco jedną stronę a co dopiero dwie czy trzy!

Cały czas bijemy się z myślami, co właściwie tu publikować, a co na WhiteSmoke. Czym te treści powinny się różnić. Jakie tematy zostawić dla tej strony, a jakie dla tamtej. Zdecydowaliśmy, że na WhiteSmoke Studio będziemy publikować tematy i zdjęcia komercyjne, edukacyjne, dla klientów i fotografów, a tu będą tematy osobiste, przemyślenia i nasze poboczne, niekomercyjne projekty no i trochę lifestylu, będzie trochę rzeczy zza kulis. Część wpisów, jak ten artykuł z pewnością będzie się przenikać i nawiązywać do WhiteSmoke.  Publikować będziemy takie tematy jak chociażby ten artykuł.

Jeśli chcielibyście, żebyśmy napisali o czymś konkretnym, podrzucajcie nam koniecznie pytania i tematy, które Was interesują!

A teraz porozmawiajmy o projektach fotograficznych.

PROJEKT FOTOGRAFICZNY WHITESMOKE

JAKIE KORZYŚCI DA MI PROJEKT FOTOGRAFICZNY?

Każdy pracujący fotograf powinien mieć na tapecie projekt fotograficzny, który przewija się pomiędzy pracą zarobkową. Możesz zapytać – po co mi projekt? Z doświadczenia powiemy tak – utknięcie wyłącznie na zleceniach komercyjnych może prowadzić do wypalenia, a w najlepszym przypadku do zniechęcenia. Jakie więc korzyści da Ci prowadzenie swojego projektu?

  • Projekt czy nawet mały projekcik fotograficzny pozwoli Ci utrzymać zainteresowanie medium jakim jest fotografia. Utrzymasz świeżość i pasję. Czy to nie fantastyczne uczucie budzić się każdego dnia z poczuciem ekscytacji i postanowieniem – dziś zrobię coś nowego!
  • Projekt fotograficzny to okazja do nauki nowych nowych umiejętności. Zazwyczaj nie eksperymentujemy z technikami, których nie jesteśmy pewni podczas zleceń. Co innego podczas projektów osobistych – tu jest przestrzeń na zabawę i odkrywanie ziemi nieznanej. Kolodion, wielki format, techniki szlachetne? Praca na starych negatywach? A może praca ze światłami filmowymi? Podczas projektu osobistego ryzykujesz tylko to, że czegoś nowego się nauczysz!
  • Projekt fotograficzny zmusi Cię do dyscypliny. Jeżeli podejmiesz się projektu, w który zaangażujesz innych – nie masz wyjścia – powinieneś go dokończyć. Osobiście często zaczynamy kilka projektów jednocześnie i bez odpowiedniej dawki samodyscypliny nigdy byśmy żadnego nie doprowadzili do końca.
  • Ciekawy projekt fotograficzny może dać Ci rozpoznawalność i podnieść prestiż w oczach klientów. Powiem więcej – może dojść do tego, że klienci zlecą Ci coś, co będzie mocno bazowało na Twoich projektach osobistych – to sytuacja idealna, gdy jesteś doceniany za swoją wizję jako artysta.

JAK ZACZĄĆ PROJEKT FOTOGRAFICZNY?

  • Najważniejsze – znajdź interesujący Cię temat. Nie szukaj tematów modnych. Znajdź taki, który dotyczy Ciebie lub bliskich Ci osób. Taki, w którego zaangażowanie się przyjdzie Ci w sposób naturalny. Jeżeli jest to Twój pierwszy projekt – tak zacząć najłatwiej. Dobrze, jak temat jest blisko domu – możesz wtedy łatwiej utrzymać ciągłość projektu. Nic tak nie zniechęca jak trudność wpasowania projektu w kalendarz.
  • Zdecyduj się na technikę wykonywania zdjęć. Są takie projekty, gdzie mieszanie technik jest ok. Zdecydowanie łatwiej jednak będzie Ci pracować w pewnych z góry ustalonych ramach. Nie musisz rzucać się od razu na głęboką wodę i kupować aparatu wielkoformatowego 8×10 cala jak Alec Soth. Czasem wystarczy Instax czy nawet iphone i jedna konkretna aplikacja. Chodzi o to, by Twój projekt był spójny. To jest dobre miejsce na naukę nowych technik i eksperymentowanie.
  • Zaplanuj ramy czasowe. Ustaw sobie deadline – do kiedy chcesz zakończyć zdjęcia. Ustal jak chcesz zaprezentować projekt – czy ma to być publikacja w lokalnej gazecie, Twoja pierwsza książka czy wystawa? Są takie projekty, które od razu uda Ci się “sprzedać” szerszej publiczności a są takie, które nabiorą wartości z czasem. Grunt to się nie zniechęcać!
  • Nie stawiaj sobie nierealnych oczekiwań. Nastaw się na eksplorację. Nie bój się pokazać siebie w zdjęciach. W końcu wiele projektów to odzwierciedlenie tego co w głowie i sercu fotografa gra.

To na razie tyle. Jako ilustracji użyliśmy zdjęć z naszego wspólnego projektu, który powstał we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Więcej zdjęć i opis na stronie WhiteSmoke Studio – zapraszamy do czytania.

Napiszcie nam w komentarzach, jakie ostatnio projekty wpadły Wam w oko. Co Was zainspirowało do rozpoczęcia swoich projektów? A może macie już coś do pokazania? Dajcie znać w komentarzach!