LEICA Q2 VS SONY A7 III

Leica Q
©Michal Warda 2019' Leica Q2

Leica wypuściła nową wersję naszego ulubionego aparatu. Od kilku dni Leica Q2 jest już oficjalnie dostępna. Realnie, żeby ją kupić należy jeszcze chwilę poczekać ale mieliśmy okazję już ją sprawdzić.

Moim zdaniem, Sony i Leica mają skrajnie różne podejście do tworzenia aparatów fotograficznych, w rezultacie czego, w przypadku bezpośredniej konfrontacji Leica Q i Sony A7III widać to jak na dłoni. Leica stawia na prostotę i transparentność a Sony na mnogość opcji i możliwość skonfigurowania przycisków pod swoje potrzeby. Nie znaczy to, że nie da się w Leica Q zmienić funkcji przycisku FN. Znaczy to tylko tyle, że Leicą można fotografować niemal po wyjęciu jej z pudełka a nad Sony trzeba spędzić kilka godzin by skonfigurować aparat pod siebie. Gdy fotografujemy kilka godzin i jesteśmy nieco zmęczeni Leica nam mniej przeszkadza w szybkim i intuicyjnym operowaniu aparatem.

Po garść pierwszych wrażeń i dokładniejsze porównanie LEICA Q2 do Sony A7III zapraszamy na whitesmokestudio.pl. O tym dlaczego sprzedałem swoje Sony poczytacie tutaj.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ WYBIERAJĄC APARAT FOTOGRAFICZNY W 2019?

Aby móc uczciwie odpowiedzieć na pytanie jaki aparat będzie najlepiej dostosowany do moich potrzeb należy odrobić pracę domową. W naszym przypadku wygląda to tak:

  1. Importujemy do LR najlepsze zdjęcie z ostatnich lat. Mamy w katalogu około 1050 zdjęć.
  2. Sprawdzamy liczby, w naszym przypadku ponad 75% zdjęć wykonanych jest ogniskową 28mm i 35mm
  3. Sprawdzamy ISO, w naszym przypadku 50% kadrów to ISO powyżej 800 z czego tylko kilka zdjęć na ISO powyżej 3200.
  4. Sprawdzamy jaki gatunek fotografii nas interesuje najbardziej. W naszym przypadku to reportaż, landscape i cityscape. Do portretu używamy średniego formatu więc ta kategoria nas nie interesuje w porównaniu.
  5. Robimy szczerą listę funkcji, które potrzebujemy w pracy, takie jak ilość klatek na sekundę, funkcje video itd. W naszym przypadku do reportażu nie potrzebujemy więcej niż 3 klatki na sekundę a do video używamy sprzętu, który filmuje w logu i 10-ciu bitach. I nie jest to sony;)
  6. Wyciągamy wnioski.

Nie ma aparatu idealnego. To już wiemy. Małe szanse, że taki się pojawi. Wybierając więc aparat dla siebie warto poza powyższym rozliczeniem mieć na uwadze najważniejszą zasadę – “right tool for the job”.

Leica Q2
©Michal Warda 2019' Leica Q2

Jeżeli jesteście ciekawi dlaczego naszym zdaniem Leica Q2 to najlepszy wybór do reportażu zapraszamy do przeczytania recenzji.